Главная » Новини » Щодо можливості вільного перетину державного кордону особами, що підлягають мобілізації!

Щодо можливості вільного перетину державного кордону особами, що підлягають мобілізації!

Громадяни України, які підлягають мобілізації, можуть вільно перетнути державний кордон і не зобов’язані пред’являти жодного підтверджуючого документу, виданого органом, що здійснює облік, за умови, якщо щодо них не порушено в установленому законом порядку кримінального провадження та не оголошено у розшук!

 Повідомляємо, що Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року (частиною 6 статті 22) передбачено, що громадянам,  які  перебувають  на  військовому  обліку,  з моменту   оголошення   мобілізації   забороняється   зміна   місця проживання  без  дозволу  посадової  особи,  визначеної  у частині 3 цієї статті, якими є, зокрема керівники органів, де вони перебувають на обліку.

Положеннями статті 33 Основного Закону держави передбачено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання і, зокрема, право вільно залишати територію України.

Водночас у положеннях Конституції України зазначається, що у випадках, передбачених законом, особа може бути обмежена в реалізації зазначених вище прав і свобод.

Відтак, право особи вільно виїжджати закордон може бути обмежене за наявності таких обставин, визначених законом. Такими обставинами можуть бути заборона виїзду за кордон на підставі рішення суду, а також виконання доручення правоохоронних органів в ході досудового та судового розслідування щодо особи, яку оголошено у розшук. Розшук особи проводиться на підставі Кримінального процесуального кодексу України (ст. 281).

Згідно з нормами даної статті оголошення особи в розшук здійснюється слідчим або прокурором, якщо вона є підозрюваною у вчиненні злочину, і під час досудового розслідування місцезнаходження її невідоме. Слід зазначити, що  про оголошення розшуку виноситься окрема постанова, якщо досудове розслідування не зупиняється, або вказується в постанові про зупинення досудового розслідування, якщо таке рішення приймається, відомості про що вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Хочемо акцентувати увагу, що стаття 336 Кримінального кодексу України визначає кримінально караним діянням ухилення від призову за мобілізацією і передбачає за це покарання у виді позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

 Однак для заборони виїзду такої особи з України необхідна наявність відкритого кримінального провадження, у якому особа, яка ухиляється від мобілізації та якій повідомлено про підозру, оголошена у розшук на підставі рішення прокурора або слідчого.